Projekt kuchni należy do jednego z trudniejszych i kosztochłonnych zagadnień stojących przed inwestorem do rozwiązania. Poniżej przedstawiamy 5 najczęstszych błędów pojawiających się przy planowaniu kuchni.
Ściany zostały wymurowane i otynkowane, instalacje elektryczne i wodno - kanalizacyjne są gotowe do podłączenia, czyli już możesz zacząć planować układ szafek w kuchni. Niestety taki sposób działania już na wstępie dostarczy nam wielu problemów i ograniczeń. Nie tędy droga.
Układ sprzętów i szafek kuchennych najlepiej przemyśleć już na etapie projektowania domu czy mieszkania. Dzięki takiemu działaniu unikniemy niepotrzebnych kosztów związanych z przerobieniem instalacji czy koniecznością zastosowania nietypowego wymiaru szafki.
Kuchnia to takie domowe laboratorium, gdzie najważniejsze jest oświetlenie blatu roboczego na którym przygotowujemy posiłki. Ogólne – górne oświetlenie pozwala oświetlić całe pomieszczenie, ale nie jest wystarczającym źródłem światła.
W sytuacji, gdy kuchnia otwiera się na salon istotne jest zastosowanie oświetlenia nastrojowego, które przemieni nasze domowe laboratorium w przytulną przestrzeń współgrającą ze strefą salonowego relaksu.
Przede wszystkim należy zacząć od zastanowienia się, które ze sprzętów wymagających podłączenia elektrycznego, chcemy zastosować w naszej kuchni ( lodówka, zmywarka, młynek do odpadów montowany pod zlewem, płyta elektryczna / indykcyjna, piekarnik, mikrofala, ekspres do kawy, czajnik elektryczny, krajalnica itp.). W planowaniu należy także uwzględnić sprzęty, które nie zawsze stoją na blacie, ale często korzystamy z nich jednocześnie : robot kuchenny, mikser, toster, gofrownica, blender, sokowirówka. Warto też pomyśleć o gniazdku USB, aby podłączyć telefon/ tablet i na bieżąco korzystać z wirtualnej bazy przepisów kulinarnych.
Często widoczne są rozwiązania układu kuchni, gdzie płyta indukcyjna/elektryczna czy zlew, znajduje się tuż przy ścianie. Na zdjęciach czy wizualizacjach nie widać jak takie usytuowanie sprzętów wpływa na użytkowanie i pracę w kuchni. Pojawia się brak wygody i wiele praktycznych ograniczeń. Jeżeli już świadomie podejmujemy taką decyzję, często wynikającą z małej przestrzeni przeznaczonej na przestrzeń kuchenną, to zostawmy kawałek blatu minimum 15-30 cm od ściany. Taki ruch pozwoli nam na swobodne obrócenie patelni czy chwycenie dużego garnka.
W kuchni istotna jest kolejność wykonywanych czynności i właściwe usytuowanie sprzętów. Funkcjonalność pozwoli nam zaoszczędzić czas i zadbać o zdrową kondycję naszych nóg. Wierzchołkami trójkąta roboczego są : lodówka, zlew i kuchenka. Aby praca w kuchni przebiegała sprawnie odległości pomiędzy poszczególnymi sprzętami powinna wynosić:
lodówka – zlew : 120-210 cm
zlew – kuchenka : 120-210 cm
kuchenka – lodówka : 120-270 cm
Nie można również zapomnieć o najważniejszej przestrzeni roboczej pomiędzy zlewem, a kuchenką. Myjemy coś, potem obieramy, znów myjemy, kroimy i wrzucamy do garnka. Aby praca przebiegała sprawnie dobrze jest zaplanować minimum 60 cm blatu.
Nawet, jeżeli decydujemy się na odstępstwa od powyższych reguł, to ważne jest to, aby były to świadome i przemyślane decyzje, a nie dzieło przypadku.
Czasami warto oszczędzać swój czas i oddać to zadanie w ręce architekta. Jednak ostateczna decyzja, którą drogę ku wymarzonej kuchni wybrać należy do Was.